Stacje telewizyjne – co się zmieniło?

Zdecydowana większość stacji telewizyjnych korzysta aktualnie z nowoczesnych technologii. Można to zobaczyć przykładowo po jakości obrazu, który systematycznie wzrasta. Dzięki niektórym rozwiązaniom, jesteśmy w stanie zatrzymywać obraz oraz włączać dany program na żądanie. Jest to możliwe dzięki specjalnym dekoderom z systemem opartym na Androidzie, jak i platformom VOD, które ostatnimi czasy biją rekordy popularności. Ogromną zaletą tego rozwiązania jest to, że programy możemy oglądać zarówno na komputerze stacjonarnym, laptopie, tablecie a nawet smartfonie. Kolejnym atutem tego rozwiązania jest fakt, że możemy oglądać to, na co mamy ochotę, a za niewielką opłatą jesteśmy w stanie uniknąć przerw reklamowych. Nie bez powodu takie platformy jak Netflix oraz HBO GO cieszą się taką popularnością. Do tego, powoli wypierają one standardowe stacje telewizyjne. W stacjach telewizyjnych próżno szukać kosztownych w produkcji seriali, zdecydowana ich większość jest niskobudżetowa o nieciekawej fabule.

Stacje telewizyjne i VOD – ich plusy i minusy

Zarówno stacje telewizyjne jak i platformy VOD mają swoje wady i zalety. O czym konkretnie mowa? Na początku wymieńmy sobie najważniejsze plusy obu rozwiązań.

Stacje telewizyjne:

 • Emitują programy rozrywkowe, seriale, filmy i wiadomości;
 • Oferują różnorodne programy, które trafiają w gusta zdecydowanej większość widzów;

 

VOD:

 • Umożliwiają oglądanie programów na żądanie;
 • Często, są udostępniane widzom za darmo;
 • Za niewielką opłatą istnieje możliwość pozbycia się reklam oraz oglądania ulubionych programów przed premierą.

 

No dobrze, a jakie posiadają wady?

Stacje telewizyjne:

 • Mają ogromną ilość reklam, których treść nie jest zbyt interesująca;
 • Reklamy często są powtarzane, co może przynieść odwrotny skutek od zamierzonego (kto lubi być bombardowany cały czas tymi samymi i w jego mniemaniu niezbyt ciekawymi treściami?)
 • Oferta programowa nie każdemu może przypaść do gustu, dlatego, że ciężko dobrać programy rozrywkowe, które odpowiadać będą wszystkim.

VOD:

 • Część programów jest na nich niedostępna;
 • Chcąc cieszyć się oglądaniem programów bez reklam, często trzeba za to zapłacić.

 

Jak widzimy, platformy VOD i stacje telewizyjne mają swoje wady i zalety.
Pomimo tego, to stacje telewizyjne tracą oglądalność na rzecz Internetu i platform streemingowych, które umożliwiają użytkownikom oglądanie filmów i seriali. Platformy takie jak Netflix czy HBO GO dają użytkownikom możliwość oglądania ulubionych programów.

 

Do tego możemy to robić w zupełnie niespotykany dotychczas sposób:

 • po pierwsze, seriale te możemy oglądać całymi sezonami, bez zbędnej konieczności czekania tygodnia na kolejny odcinek. To my decydujemy co, ile i kiedy będziemy oglądali, nikt inny za nas
 • po drugie, nie musimy oglądać reklam, które ktoś nam narzuca (nie ma reklam)
 • po trzecie, mamy możliwość pobrania i odtworzenia serialu będąc offline

Co więcej, nie jesteśmy uzależnieni od programu stacji. Mamy dostęp do pełnej bazy materiałów zgromadzonych na serwisie. Jeśli więc podejmujemy decyzję o wyborze rozwiązania, uważam że nie powinniśmy decydować się na jedno z tych rozwiązań. Podsumowując, powinniśmy korzystać z obu rozwiązań jednocześnie. Tylko wówczas mamy szansę na bogatą i ciekawą ofertę programową.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *